. 1
( 7 .)



>>

RECOMMENDATIONS
APPOINTMENTS AND PROMOTIONS
for the period from
June 8, 1984 to August 22, 1984

SCHOOL ARTSANDSCIENCES
OF
Appointments
The appointment of Dr. Adel Allouche as Assistant Professor of
Oriental Studies in the Standing Faculty for four years effective
July 1, 1984 (full salary; tenure probationary period begins July 1,
1984). The mandatory tenure review is academic year 1989-90.
The appointment of Dr. Robert R. Bianchi as Assistant Professor of
Political Science in the Standing Faculty for four years effective
July 1, 1984 (full salary; tenure probationary period begins July 1,
1984). The mandatory tenure review is academic year 1989-90.
The appointment of Dr. Hai-Lung Dai as Assistant Professor of
Chemistry in the Standing Faculty contingent on appropriate visa for
four years effective July 1, 1984 (full salary; tenure probationary
period begins July 1, 1984). The mandatory tenure review is
academic year 1989-90.
The appointment of Dr. Rebecca A. Huss-Ashmore as Assistant
Professor of Anthropology in the Standing Faculty for four years
salary; tenure probationary period
effective July 1, 1984 (full
begins July 1, 1984). The mandatory tenure review is academic year
1989-90.
The appointment of Dr. David B. McWhirter as Assistant Professor of
English in the Standing Faculty for four years effective July 1,
1984 (full salary; tenure probationary period begins July 1, 1984).
The mandatory tenure review is academic year 1989-90.
The appointment of Dr. Maureen Quilligan as Associate Professor of
English in the Standing Faculty effective July 1, 1984 (full salary;
with tenure).
The appointment of Dr. Paul J. Quirk as Assistant Professor of
Political Science in the Standing Faculty for four years effective
July 1, 1984 (full salary; tenure probationary period begins July 1,
1984). The mandatory tenure review is academic year 1989-90.
The appointment contingent on appropriate visa of Dr. Rafael Rob as
Assistant Professor of Economics in the Standing Faculty for four
years effective July 1, 1984 (full salary; tenure probationary
period begins July 1, 1984). The mandatory tenure review is
academic year 1989-90.
The appointment of Dr. Michaela Wenninger-Richter as Assistant
Professor of Political Science in the Standing Faculty for three
years effective July 1, 1984 (full salary; tenure probationary
period begins July 1, 1984). The mandatory tenure review is
academic year 1989-90.
The appointment of Dr. William A. Zajc as Assistant Professor of
Physics in the Standing Faculty for four years effective July 1,
1984 (full salary; tenure probationary period begins July 1, 1984).
The mandatory tenure review is academic year 1989-90.




SECRETARY
500



Leaves of Absence
A scholarly leave of absence for Dr. Arthur Bloomfield, Professor of
Economics in the Standing Faculty, for the fall term 1984 with up to
full salary; full benefits continued.
A scholarly leave of absence for Dr. Ralph O. Erickson, Professor of
Biology in the Standing Faculty, for the fall term 1984 with up to
full salary; full benefits continued.
A scholarly leave of absence for Dr. Ronald E. Miller, Professor of
Regional Science in the Standing Faculty, for the spring term 1985
with up to full salary; full benefits continued.
A leave of absence for employment elsewhere for Dr. Hermann W.
Pfefferkorn, Professor of Geology in the Standing Faculty, for the
period from an
September 1, 1984 to August 31, 1985 without salary, any
benefits continued are without University contribution.
A scholarly leave of absence for Dr. W. John Smith, Professor of
Biology in the Standing Faculty, for the spring term 1985 with up to
full salary; full benefits continued.
Miscellaneous Changes
The two year period at half-time for child care (the academic years
1984-85 and 1985-86) approved for Dr. Ellen S. Golub, Assistant
Professor of English in the Standing Faculty, is changed at her
request to a personal leave of absence for the academic year 1984-85
without salary; medical benefits continued. The reappointment of
Dr. Golub, approved for two years, is corrected to read: for one
terminal year effective July 1, 1985 with full salary. The tenure
probationary period began July 1, 1978 with two years at half-time
for child care (the academic year 1982-83 and 1983-84) counting as
one year in probation. The mandatory tenure review is 1984-85.
A scholarly leave of absence approved for Dr. Anthony S. Kroch,
Assistant Professor of Linguistics in the Standing Faculty, for the
academic year 1984-85 is postponed at his request.
A change in salary status from full to partial salary with
appropriate benefits for Dr. Anthony S. Kroch, Assistant Professor
of Linguistics in the Standing Faculty, for the academic year
1984-85.
A scholarly leave of absence for Dr. Robert Summers, Professor of
Economics in the Standing Faculty, approved for the spring term 1985
is cancelled at his request.
A scholarly leave of absence for Dr. William J. Tyler, Assistant
Professor of Oriental Studies in the Standing Faculty, for the
academic year 1984-85 is postponed at his request.
secondary Appointments
The continuation of a secondary appointment as Professor of
Economics for Dr. Robert P. Inman, Professor of Finance in the
Standing Faculty, for three years effective July 1, 1984 without
voting rights. The primary appointment is in the Wharton School.
The secondary appointment of Dr. Richard Kihlstrom, Professor of
Finance in the Standing Faculty, as Professor of Economics for five
years effective July 1, 1984 with voting rights. The primary
appointment is in the Wharton School.
The continuation of a secondary appointment as Professor of
Economics for Dr. Paul R. Kleindorfer, Professor of Decision
Sciences in the Standing Faculty, for three years effective July 1,
1984 without voting rights. The primary appointment is in the
Wharton School.




SECRETARY
501.



The secondary appointment of Dr. Scott Weinstein, Associate
Professor of Philosophy in the Standing Faculty, as Associate
Professor of Psychology for three years effective July 1, 1984
without voting rights.
Correction to Previous Minute
A scholarly leave of absence with up to full salary for the fall
term 1984 approved for Dr. Arthur Bloomfield, Professor of Economics
in the Standing Faculty, is corrected to read: without salary; full
benefits continued.
Resignations
The resignation of Dr. Gerhard Bowering, Associate Professor of
Religious Studies in the Standing Faculty, effective June 30, 1984.
The resignation of Dr. Willy Fischler, Assistant Professor of
Physics in the Standing Faculty, effective June 30, 1984.
The resignation of Dr. Marc N. Levine, Assistant Professor of
Mathematics in the Standing Faculty, effective August 31, 1984.
The resignation of Dr. Vartan Gregorian, Tarzian Profesor in
Armenian History and Culture in the Standing Faculty, effective June
30, 1984.
The resignation of Dr. Harold S. Murphy, Assistant Professor of
Religious Studies in the Standing Faculty, effective June 30, 1984.
The resignation of Dr. Humphrey Tonkin, Professor of English in the
Standing Faculty, effective June 30, 1984.
Associated Faculty
Appointments
The appointment of Dr. Clayton A. Buck as Wistar Institute Professor
of Biology in the Associated Faculty for five years effective July
1, 1984 without salary; not in tenure probationary status in this
appointment ) .
The appointment of Dr. Christopher Cherniak as Visiting Assistant
Professor of Philosophy in the Associated Faculty for one year
effective July 1, 1984 (full salary and medical benefits; not in
tenure probationary status in this appointment).
The appointment of Dr. Barbara F. Freed as Adjunct Assistant
Professor of Romance Languages in the Associated Faculty for three
years or for the duration of her administrative appointment
whichever, is shorter, effective July 1, 1984 (partial salary; not
in tenure probationary status in this appointment ) .
The appointment of Dr. Kenneth L. Kusmer as Visiting Associate
Professor of History in the Associated Faculty for one year
effective July 1, 1984 (full salary with medical benefits; not in
tenure probationary status in this appointment).
The appointment of Dr. Mitchell Lewis as Adjunct Assistant Professor
of Chemistry in the Associated Faculty for three years effective
July 1, 1984 (without salary; not in tenure probationary status in
this appointment).
The appointment of Dr. J. Russell Mason as Adjunct Assistant
Professor of Biology in the Associated Faculty for five years
effective July 1, 1984 (without salary; not in tenure probationary
status in this appointment).
The appointment of Dr. Ezekiel Mphahlele as Visiting Professor of
English in the Associated Faculty for one year effective July 1,
1984 (full salary with appropriate benefits; not in tenure
probationary status in this appointment).



SECRETARY
502



The appointment contingent on appropriate visa, of Dr. H. Peter
Myers, as Visiting Professor of Physics in the Associated Faculty
for one years effective July 1, 1984 (full salary with medical
benefits; not in tenure probationary status in this appointment).
The appointment of Dr. Philip A. Pincus as Adjunct Professor of
Physics in the Associated Faculty for the period from January 1,
1984 to June 30, 1987 (without salary; not in tenure probationary
status in this appointment).
The appointment of Dr. Russell F. Reidinger, Jr. as Adjunct
Assistant Professor of Biology in the Associated Faculty for five
years effective July 1, 1984 (without salary; not in tenure
probationary status in this appointment).
The appointment of Dr. Henry H. H. Remak as Visiting Professor of
Germanic Languages and Literatures in the Associated Faculty for the
fall term 1984 (the University of Pennsylvania will reimburse
Indiana University for full salary and benefits; not in tenure
probationary status in this appointment).
Reappointments
The reappointment of Dr. Robert C. Douglas as Adjunct Assistant
Professor of Regional Science in the Associated Faculty for three
July 1, 1984 or for the duration of his
years effective
administrative appointment, whichever is the shorter period of time
not in tenure probationary status in this
(without salary;
appointment).
The reappointment of Dr. Abraham Edel as Research Professor of
Philosophy in the Associated Faculty for one year effective July 1,
1984 (without salary; not in tenure probationary status in this
appointment).
The reappointment of Dr. Peyton R. Helm as Adjunct Assistant
Professor of Classical Studies in the Associated Faculty for three
years effective July 1, 1984 or for the period of his administrative
appointment, whichever is shorter (without salary; not in tenure
probationary status in this appointment).
Miscellaneous Changes
The appointment of Dr. Kenneth L. Kusmer, Visiting Associate
Professor of History in the Associated Faculty, is to include
TIAA/CREF benefits for the period of his appointment.
Resignations
The resignation of Dr. Daniel A. Bauer, Research Assistant Professor
of Physics in the Associated Faculty, effective August 15, 1984.
The resignation of Dr. Paula Ben-Amos, Adjunct Associate Professor
of Anthropology, in the Associated Faculty, effective June 30, 1984.
SCHOOL DENTAL
OF MEDICINE
Standing Faculty
Promotions
The promotion of and change in title and tenure status for Dr. Bal
Goyal from Assistant Professor in the Standing Faculty of the School
of Dental Medicine
(in tenure probation) to Associate Professor of
Restorative Dentistry in Clinical Dentistry in the Standing
Faculty--Clinician-Educator--of the School of Dental Medicine
effective July 1, 1984 (full salary; non-tenure; continuation of
appointment subject to the stipulations given in Guidelines for
Appointments and Promotions, May 6, 1981 or as amended).




SECRETARY
503.




Reappointments
The reappointment of Dr. Lars Cleemann as Assistant Professor of
Physiology in the Department of Physiology and Pharmacology in the
Standing Faculty of the School of Dental Medicine for one terminal
year effective July 1, 1984 (full salary; tenure probationary period
began July 1, 1978) .
The reappointment of Dr. Cyril Evian as Assistant Professor of
Periodontics in the Standing Faculty of the School of Dental
Medicine for three years effective July 1, 1984 (full salary; tenure
probationary period began July 1, 1981 with a seven-year
probationary period) . The mandatory tenure review is academic year
1986- 87.
The reappointment of Dr. Linda S. Kowal as Assistant Professor of

. 1
( 7 .)



>>