<<

. 3
( 7 .)



>>

Radiology at the Hospital of the University of Pennsylvania in the
Standing Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine
effective July 1, 1984 (full salary; non-tenure; continuation of
appointment subject to the stipulations given in Guidelines for
Appointments and Promotions, May 6, 1981 or as amended). The
promotion in a secondary appointment to Associate Professor of
Radiology in Neurosurgery for three years effective July 1, 1984
without voting rights.
The promotion of Dr. Mark A. Kelley to Associate Professor of
Medicine at the Hospital of the University of Pennsylvania in the
Standing Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine
effective July 1, 1984 (full salary; non-tenure; continuation of
appointment subject to the stipulations given in Guidelines for
Appointments and Promotions, May 6, 1981 or as amended).
The promotion of Dr. Savitri P. Kumar to Associate Professor of
Pediatrics at the Hospital of the University of Pennsylvania in the
Standing Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine
effective July 1, 1984 (full salary; non-tenure; continuation of
appointment subject to the stipulations given in Guidelines for
Appointments and Promotions, May 6, 1981 or as amended). A
promotion in a secondary appointment for Dr. Kumar to Associate
Professor of Pediatrics in Obstetrics and Gynecology for three years
effective July 1, 1984 with voting rights.
The promotion of Dr. Robert G. Kettrick to Associate Professor of
Anesthesia at Children™s Hospital of Philadelphia in the Standing
Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine retroactive
to July 1, 1983 (full salary; non-tenure; continuation of
appointment subject to the stipulations given in Guidelines for
Appointments and Promotions, May 6, 1981 or as amended).
The promotion of Dr. William P. Potsic to Associate Professor of
Otorhinolaryngology and Human Communication at Children's Hospital
of Philadelphia in the Standing Faculty--Clinician-Educator--of the
School of Medicine retroactive to July 1, 1983 (full salary;
non-tenure; continuation of appointment subject to the stipulations
given in Guidelines for Appointments and Promotions, May 6, 1981 or
as amended].
The promotion of Hr. Nathaniel Reichek to Professor of Medicine at
the Hospital of the University of Pennsylvania in the Standing
Faculty--Clinician-Educator-- of the School of Medicine effective
July 1, 1984 (full salary; non-tenure; continuation of appointment
subject to the stipulations given in Guidelines for Appointments and
Promotions, May 6, 1981 or as amended).
The promotion of Dr. Alan D. Schreiber to Professor of Medicine in
the Standing Faculty of the School of Medicine effective July 1,
1984 (full salary; has tenure).
The promotion of Dr. Chester M. Zmijewski to Professor of Pathology
and Laboratory Medicine in the Standing Faculty of the School of
Medicine effective July 1, 1984 (full salary; has tenure).




SECRETARY
508




Reappointments
The reappointment of and change in title and tenure status for Dr.
Gerard T. Berry from Assistant Professor (tenure probation) to
Assistant Professor of Pediatrics at Children™s Hospital of
Philadelphia in the Standing Faculty--Clinician-Educator--of the
School of Medicine for three years effective July 1, 1984 (full
salary; reappointment subject to the stipulations given in
Guidelines for Appointments and Promotions, May 6, 1981 or as
amended). This appointment carries a ten-year, non-tenure
probationary period Which commenced July 1, 1981. The
clinician-educator review date is academic year 1989-90.
The reappointment of Dr. Frederick W. Campbell as Assistant
Professor of Anesthesia at the Hospital of the University of
Pennsylvania and the Children™s Hospital of Philadelphia in the
Standing Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine for
three years retroactive to July 1, 1983 (full salary; reappointment
subject to the stipulations given in Guidelines for Appointments and
Promotions, May 6, 1981 or as amended). This appointment carries a
ten-year, non-tenure probationary period Which commenced July 1,
1981. The clinician-educator review date is academic year 1989-90.
The reappointment of Dr. Jennifer Chu as Assistant Professor of
Physical Medicine and Rehabilitation at the Hospital of the
University of Pennsylvania in the Standing
Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine for three
years effective July 1, 1984 (full salary; reappointment subject to
the stipulations given in Guidelines for Appointments and
Promotions, May 6, 1981 or as amended ). This appointment carries a
ten-year, non-tenure probationary period Which commenced July 1,
1978. The clinician-educator review date is academic year 1986-87.
The reappointment of Dr. Jim C. H. Chu as Assistant Professor of
Radiation Physics in Radiation Therapy at the Hospital of the
University of Pennsylvania. the Standing
Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine for three
years effective July 1, 1984 (full salary; reappointment subject to
the stipulations given in Guidelines for Appointments and
Promotions, May 6, 1981 or as amended). This appointment carries a
ten-year, non-tenure probationary period Which commenced July 1,
1978. The clinician-educator review date is academic year 1986-87.
The reappointment of Dr. Thomas L. Davis as Assistant Professor of
Anatomy in the Standing Faculty of the School of Medicine for three
years effective July 1, 1984 (full salary; tenure probationary
period began July 1, 1981). The mandatory tenure review is academic
year 1986-87.
The reappointment of Dr. Carol J. Deutsch as Assistant Professor of
Physiology in the Standing Faculty of the School of Medicine for one
terminal year effective July 1, 1984 (full salary; tenure
probationary period began July 1, 1978).
The reappointment of Dr. Ronald D. Ellis as Assistant Professor of
Orthopaedic Surgery at the Children's Hospital of Philadelphia in
the Standing Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine
for three years effective July 1, 1984 (full salary; reappointment
subject to the stipulations given in Guidelines for Appointments and
Promotions, May 6, 1981 or as amended). This appointment carries a
ten-year, non-tenure probationary period which commenced July 1,
1979. The clinician-educator review date is academic year 1987-88.
The reappointment of Dr. Beverly S. Emanuel as Assistant Professor
of Pediatrics at Children™s Hospital of Philadelphia in the Standing
Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine for three
years effective July 1, 1984 (full salary; reappointment subject to
the stipulations given in Guidelines for Appointments and
Promotions, May 6, 1981 or as amended). This appointment carries a




SECRETARY
509



ten-year, non-tenure probationary period which commenced July 1,
1978. The clinician-educator review date is academic year 1986-87.
The continuation of a secondary appointment as Assistant Professor
of Pediatrics in Human Genetics for the same period of time with
voting rights.
The reappointment of Dr. Terry J. Higgins as Assistant Professor of
Microbiology in the Standing Faculty of the School of Medicine for
three years effective July 1, 1984 (full salary; tenure probationary
period began July 1, 1981). The mandatory tenure review is academic
year 1986-87.
The reappointment of Dr. Wilma C. Kellerman as Assistant Professor
of Physical Medicine and Rehabilitation at the Hospital of the
University of Pennsylvania in the Standing
Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine for three
years effective July 1, 1984 (full salary; reappointment subject to
the stipulations given in Guidelines for Appointments and
Promotions, May 6, 1981 or as amended). This appointment carries a
ten-year, non-tenure probationary period which commenced July 1,
1981. The clinician-educator review date is academic year 1989-90.
The continuation of a secondary appointment as Assistant Professor
of Pediatrics for the same period of time with voting rights.
The reappointment of and change in title and tenure status for Dr.
Paul N. Lanken from Assistant Professor (in tenure probation) to
Assistant Professor of Medicine at the Hospital of the University of
Pennsylvania in the Standing Faculty--Clinician-Educator--of the
School of Medicine for three years effective July 1, 1984 (full
salary; reappointment subject to the stipulations given in
Guidelines for Appointments and Promotions, May 6, 1981 or as
amended). Tenure probation began July 1, 1977 in a one-year
appointment as Associate. After an appointment one year at the
for
rank of Research Associate (1978-79) (not in tenure probation) the
probationary period began again on July 1, 1979 with an appointment
as Assistant Professor. The ten-year non-tenure probationary period
carried by appointment in the Clinician-Educator track includes the
spent in
six years previously tenure probation. The
clinician-educator review date is the academic year 1986-87.
The reappointment of Dr. Graham E. Quinn as Assistant Professor of
Ophthalmology at Children™s Hospital of Philadelphia in the Standing
Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine for two years
July 1, 1984 (full salary; reappointment subject to the
effective
stipulations given in Guidelines for Appointments and Promotions,
May 6, 1981 or as amended). This appointment carries a ten-year,
non-tenure probationary period which commenced July 1, 1980. The
clinician-educator review date is academic year 1988-89.
The reappointment of and change in title and tenure status for Dr.
Thomas F. Scanlin from Assistant Professor (in tenure probation) to
Assistant Professor of Pediatrics at Children™s Hospital of
Philadelphia in the Standing Faculty--Clinician-Educator--of the
School of Medicine for three years effective July 1, 1984 (full
salary; reappointment subject to the stipulations given in
Guidelines for Appointments and Promotions, May 6, 1981 or as
This carries a ten-year,
amended). appointment non-tenure
probationary period which commenced July 1, 1978. The
clinician-educator review date is academic year 1986-87.
The reappointment of Dr. Howard McC. Snyder, III as Assistant
Professor of Urology in Surgery in the Standing Faculty of the
School of Medicine for three years effective July 1, 1984 (full
tenure probationary period began July 1, 1980 with a
salary;
ten-year Clinical probationary period). Tenure review date is
academic year 1988-89.
The reappointment of and change in base hospital for Dr. Alan R.
Spitzer (Hospital of the University of Pennsylvania) to Assistant
Professor of Pediatrics at Children™s Hospital of Philadelphia in
the Standing Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine




SECRETARY
510



for three years effective July 1, 1984 (full salary; reappointment
subject to the stipulations given in Guidelines for Appointments and
Promotions, May 6, 1981 or as amended). This appointment carries a
ten-year, non-tenure probationary period which commenced July 1,
1978. The clinician-educator review date is academic year 1986-87.
The continuation of a secondary appointment as Assistant Professor
of Pediatrics in Obstetrics and Gynecology for the same period of
time with voting rights.
The reappointment of Dr. John M. Templeton, Jr. as Assistant
Children™s Hospital of
of Pediatric Surgery at
Professor
Philadelphia in the Standing Faculty--Clinician-Educator--of the
School of Medicine for three years effective July 1, 1984 (full
subject to the stipulations given in
reappointment
salary;
Guidelines for Appointments and Promotions, May 6, 1981 or as
This appointment carries a ten-year, non-tenure
amended).
which commenced July 1, 1977. The
probationary period
clinician-educator review date is academic year 1985-86.
The terminal reappointment of Dr. Jay J. Williams as Assistant
Professor of Anesthesia in the Standing Faculty of the School of
Medicine for the period from July 1, 1984 to December 31, 1984 (full
salary; tenure probationary period began July 1, 1981).
The reappointment of Dr. Barry B. Wolfe as Assistant Professor of
Pharmacology in the Standing Faculty of the School of Medicine for
three years effective July 1, 1984 (full salary; tenure probationary
period began July 1, 1981). The mandatory tenure review is academic
year 1986- 87.
Leaves of Absence
A scholarly leave of absence for Dr. Steven G. Gabbe, Professor of
Obstetrics and Gynecology and Pediatrics in the Standing Faculty of
the School of Medicine, for the period from September 1, 1985 to
February 28, 1986 with up to full salary; full benefits continued.
A scholarly leave of absence for Dr. David E. Pleasure, Professor of
Neurology in the Standing Faculty of the School of Medicine, for the
period from January 1, 1985 to June 30, 1985 with up to full salary;
full benefits continued.
A scholarly leave of absence for Dr. George E. Ruff, Professor of
Psychiatry in the Standing Faculty of the School of Medicine, for
the period from February 1, 1985 to July 31, 1985 with up to full
salary; full benefits continued.
Miscellaneous Changes
salary and academic status for Dr. Eugene K.
The change in title,
Betts from Clinical Assistant Professor in the Associated Faculty
not in tenure probationary status in this
(without salary;
appointment) to Assistant Professor of Anesthesia at Children™s
of Philadelphia in the Standing
Hospital
Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine for three
years effective July 1, 1984 (full salary; reappointment subject to
the stipulations given in Guidelines for Appointments and
Promotions, May 6, 1981 or as amended). This appointment carries a
ten-year, non-tenure probationary period. Dr. Betts has had seven
years in probationary status; one year in tenure probation (July 1,
1975 to June 30, 1976); six ears in clinician-educator probation
(July 1, 1976 to June 30, 1982) . The two-year period of appointment
in the Associated Faculty (July 1, 1982 to June 30, 1984) is
excluded from the probationary period; the clinician-educator

<<

. 3
( 7 .)



>>