<<

. 4
( 7 .)



>>

probation begins again on July 1, 1984. The new clinician -
educator review date is the academic year 1985-86.
The change in title, faculty, and salary status for Dr. A. Michael
Broennle from Clinical Associate Professor of Anesthesia in the
Associated Faculty (without salary; not in tenure probationary




SECRETARY
511




status in this appointment) to Associate Professor of Anesthesia at
Philadelphia in the Standing
Children™s Hospital of
Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine effective
July 1, 1984 (full salary; non-tenure; continuation of appointment
subject to the stipulations given in Guidelines for Appointments and
Promotions, May 6, 1981 or as amended).
salary and academic status for Dr. Mark S.
The change in title,
Heiser from Clinical Assistant Professor in the Associated Faculty
not in tenure probationary status in this
(without salary;
appointment) to Assistant Professor of Anesthesia at Children™s
Philadelphia in the Standing
Hospital of
Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine for three
years effective July 1, 1984 (full salary; reappointment subject to
in Guidelines for Appointments and
the stipulations given
Promotions, May 6, 1981 or as amended). This appointment carries a
ten-year, non-tenure probationary period. Dr. Heiser has had three
years (July 1, 1979 to June 30, 1982) in clinician-educator
The two-year period of a appointment the in
probationary status.
Associated Faculty (July 1, 1982 to June 30, 1984 is excluded from
period; the clinician-educator probation begins
the probationary
again on July 1, 1984. The new clinician - educator review date is
the academic year 1989-90.
A change in faculty for Dr. Robert E. Krisch from Associate
Professor of Radiation Therapy in the Standing Faculty to Associate
Professor of Radiation Therapy at the Hospital of the University of
Pennsylvania in the Standing Faculty--Clinician-Educator--of the
School of Medicine effective July 1, 1984 (full salary; non-tenure;
continuation of appointment subject to the stipulations given in
Guidelines for Appointments and Promotions, May 6, 1981 or as
amended).
The change in title and tenure status for Dr. Matthew B. Stern from
Assistant Professor (tenure probation) to Assistant Professor of
Standing
Graduate Hosptial in the
Neurology at
Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine for two years
salary; reappointment subject to the
effective July 1, 1984 (full
stipulatims given in Guidelines for Appointments and Promotions,
May 6, 1981 or as amended). This appointment carries a ten-year,
non-tenure probationary period which commenced July 1, 1983. The
clinician-educator review date is academic year 1991-92.
Secondary Appointments
The secondary appointment of Dr. Paul L. R. Ducheyne, Associate
Professor of Bioengineering in the Standing Faculty, as Associate
Professor of Bioengineering in Orthopaedic Surgery in the School of
Medicine for four years effective July 1, 1984 with voting rights.
The primary appointment is in the School of Engineering and Applied
Science.
The continuation of a secondary appointment as Associate Professor
of Biology in Human Genetics for Dr. Eric S. Weinberg, Associate
Professor of Biology in the Standing Faculty, for five years
effective July 1, 1984 with voting rights. The primary appointment
is in the School of Arts and Sciences.
The promotion in a secondary appointment to Associate Professor of
Psychiatry in Pharmcology approved for Dr. Andrew Winokur for three
July 1, 1984 without voting rights is changed to
years effective
read: with voting rights.
The continuation of a secondary appointment as Associate Professor
of Pediatrics in Human Genetics for Dr. Elaine H. Zackai, Associate
Professor of Pediatrics at Children's Hospital of Philadelphia in
the Standing Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine
for three years effective July 1, 1984 with voting rights.




SECRETARY
I


512




Resignations
The resignation of Dr. Roger G. Fennell, Assistant Professor of
Hospital in the
Pennsylvania Standing
Anesthesia at
Faculty--Clinician-Educator-- of the School of Medicine, effective
July 31, 1984.
The resignation of Dr. Juan Gil, Associate Professor of Medicine in
the Standing Faculty of the School of Medicine, effective August 31,
1984.
The resignation of Dr. Nancy C. Hanke, Assistant Professor of
Psychiatry in the Standing Faculty of the School of Medicine,
effective May 7, 1984.
The resignation of Dr. Alden H. Harken, Professor of Surgery in the
Standing Faculty of the School of Medicine, effective June 30, 1984.
The resignation of Dr. Adrian E. Long, Assistant Professor of
Medicine at the University of Pennsylvania in the Standing
Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine, effective
July 27, 1984.
The resignation of Dr. Michael J. Reichgott, Associate Professor of
Medicine at the Veterans Administration Hospital and the Hospital of
Pennsylvania in the
University of Standing
the
Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine, effective
June 30, 1984.
The resignation of Dr. Nancy S. Roberts, Assistant Professor of
Obstetrics and Gynecology in the Standing Faculty of the School of
Medicine, effective July 21, 1984.
The resignation of Dr. Christopher C. Rose, Assistant Professor of
Medicine at the Hospital of the University of Pennsylvania in the
Standing Faculty--Clinician-Educator--of the School of Medicine,
effective June 30, 1984.
The resignation of Dr. Frank Sparandero, Assistant Professor of
Medicine in the Standing Faculty of the School of Medicine,
effective June 30, 1984.
The resignation of Dr. Martin G. St. John Sutton, Assistant
Professor of Medicine in the Standing Faculty of the School of
Medicine, effective June 30, 1984.
of Dr. Bruce W. Trotman, Associate Professor of
The resignation
Medicine in the Standing Faculty of the School of Medicine,
effective June 30, 1984.
of Dr. Edward E. Wallach, Professor of Obstetrics
The resignation
and Gynecology in the Standing Faculty, effective June 30, 1984.
Associated Faculty
Appointments
The appointment of Dr. Steven M. Altschuler as Clinical Assistant
Professor of Pediatrics in the Associated Faculty of the School of
Medicine for one year effective July 1, 1984 (without salary; not in
tenure probationary status in this appointment).
The appointment of Dr. Dennis R. Cryer as Clinical Assistant
Professor of Pediatrics in the Associated Faculty of the School of
Medicine for three years retroactive to July 1, 1983 (without
salary; not in tenure probationary status in this appointment).
The appointment of Dr. Susanna J. Dodgson as Research Assistant
Professor of Physiology in the Associated Faculty of the School of




SECRETARY
513



Medicine for three years effective July 1, 1984 or for the duration
of the grant or contract which supports her work, whichever is the
shorter period of time (full salary, without obligation on the part
of the University to continue salary and benefits beyond termination
of these research funds; with a non-tenure probationary period which
begins July 1, 1984). Mandatory review year is the academic year
1989-90.
The appointment of Dr. Thomas H. Graham as Clinical Assistant
Professor of Neurology in the Associated Faculty of the School of
Medicine for three years effective July 1, 1984 ( without salary; not
in tenure probationary status in this appointment).
The appointment of Dr. Avinash C. Jerath as Research Assistant
Professor of Physiology in the Associated Faculty of the School of
Medicine for three years effective July 1, 1984 or for the duration
of the grant or contract which supports his work, whichever is the
shorter period of time (full salary, without obligation on the part
of the University to continue salary and benefits beyond termination
of these research funds. This appointment carries a non-tenure
probationary period which begins July 1, 1984). Mandatory review
year is the academic year 1989-90.
The appointment of Dr. Albert A. Keshgegian as Adjunct Assistant
Professor of Pathology and Laboratory Medicine in the Associated
Faculty of the School of Medicine for three years effective July 1,
1984 (without salary; not in tenure probationary status in this
Dr. Keshgegian held appointment at the rank of
appointment).
Assistant Professor in the Standing Faculty (in tenure probation)
for two years (July 1, 1979 to June 30, 1981).
The appointment of Dr. Alan L. Magner as Clinical Assistant
Professor of Medicine in the Associated Faculty of the School of
Medicine for three years effective July 1, 1984 (without salary; not
in tenure probationary status in this appointment).
The appointment of Dr. Robert A. Musson as Research Assistant
Professor of Pediatrics in the Associated Faculty of the School of
Medicine for three years effective July 1, 1984 or for the duration
of the grant or contract which supports his work, whichever is the
shorter period of time (full salary, without obligation on the part
of the University to continue salary and benefits beyond termination
of these research funds; with a non-tenure probationary period which
begins July 1, 1984). Mandatory review year is the academic year
1989-90.
The appointment of Dr. Itzhak Nissim as Research Assistant Professor
of Pediatrics in the Associated Faculty of the School of Medicine
for three years effective July 1, 1984 or for the duration of the
grant or contract which supports his work, whichever is the shorter
period of time (full salary, without obligation on the part of the
University to continue salary and benefits beyond termination of
these research funds; with a non-tenure probationary period which
begins July 1, 1984). Mandatory review year is the academic year
1989-90.
The appointment of Dr. Carol R. Norwood as Research Assistant
Professor of Surgery in the Associated Faculty of the School of
Medicine for the period from January 1, 1984 to June 30, 1987 or for
the duration of the grant or contract which supports her work,
whichever is the shorter period of time (full salary, without
obligation on the part of the University to continue salary and
benefits beyond termination of these research funds. This
appointment carries a non-tenure probationary period which begins
July 1, 1984). Mandatory review year is the academic year 1989-90.
The appointment of Dr. Donald Oken as Clinical Professor of
Psychiatry in the Associated Faculty of the School of Medicine for
July 1, 1984 (without salary; not in tenure
three years effective
probationary status in this appointment).




SECRETARY
514



The appointment of Dr. Nigel S. Paneth as Adjunct Assistant
Professor of Pediatrics in the Associated Faculty of the School of
Medicine for the period from January 1, 1984 to June 30, 1987
not in tenure probationary status in this
(without salary;
appointment).
The appointment of Dr. Heinrich Roder as Research Assistant
Professor of Biochemistry and Biophysics in the Associated Faculty
of the School of Medicine for three years effective July 1, 1984 or
for the duration of the grant or contract which supports his work,
whichever is the shorter period of time (full salary, without
obligation on the part of the University to continue salary and
benefits beyond termination of these research funds; with a
1, 1984).
probationary period which begins July
non-tenure
Mandatory review year is the academic year 1989-90.
The appointment of Dr. William R. Treem as Clinical Assistant
Professor of Pediatrics in the Associated Faculty of the School of
Medicine for one year effective July 1, 1984 (without salary; not in
tenure probationary status in this appointment).
The appointment of Dr. John B. Wagner as Clinical Assistant
Professor of Family Practice in Medicine in the Associated Faculty
of the School of Medicine for the period from January 1, 1984 to
June 30, 1987 (without salary; not in tenure probationary status in
this appointment).
The appointment of Dr. Ralph Zuckerman as Research Assistant
Professor of Anatomy in the Associated Faculty of the School of
Medicine for three years with a change in the effective date from
July 1, 1983 to July 1, 1984 or for the duration of the grant or
contract which supports his work, whichever is the shorter period of

<<

. 4
( 7 .)



>>